Jaki mandat grozi za jazdę motocyklem o pojemności 125 cm3 nie posiadając co najmniej 3 lata kategorii B?

Obecne prawo bardzo surowo traktuje nawet najmniejsze wykroczenia - w przypadku jazdy bez uprawnień kary są bardzo wysokie

W skrócie
  • Wysoka kara grozi za jazdę bez odpowiednich uprawnień - tak traktowani są kierowcy, którzy wsiadają na motocykl przed upływem 3 lat
  • Aby zgodnie z obowiązującym prawem poruszać się jednośladem o pojemności 125 cm3 należy spełnić kilka warunków
  • Jazda bez uprawnień = wysoki mandat karny, możliwość skierowania sprawy do sądu i brak wypłaty odszkodowania

W Polsce od 2014 roku posiadacze prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat mogą legalnie prowadzić motocykle o pojemności do 125 cm3 bez konieczności uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Jaki mandat grozi za jazdę przed upływem tego okresu?

24 sierpnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata prowadzenie motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3. Warunek ten ma na celu zapewnienie, że kierowca ma już pewne doświadczenie w ruchu drogowym, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo ma być to zachęta do spróbowania jazdy na dwóch kołach lub wymiany samochodu osobowego na motocykl, aby tym samym szybciej przemierzać zatłoczone arterie miast i wpłynąć na zmniejszenie zatorów drogowych. Zmiany w przepisach okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, co nie tylko potwierdzają sami zmotoryzowani, ale także nieustannie rosnąca liczbą jednośladów o pojemności 125 cm3 na polskich drogach.

Jaka kara grozi posiadaczom kategorii B, którzy przed upływem 3 lat zostali zatrzymani prowadząc jednoślad o pojemności 125 cm3? Prawo w tej kwestii jest bardzo surowe, a kierowcy grozi wysoki mandat karny. W wielu przypadkach na postępowaniu mandatowym się jednak nie skończy, a sprawa może trafić do sądu.

Najważniejsze informacje:

  1. To zdecydowanie jedna z najlepszych zmian w przepisach – czy wiecie, że posiadacze kategorii B przez co najmniej 3 lata mogą jeździć jednośladami o pojemności 125 cm3?
  2. Jaki mandat grozi za jazdę stodwudziestkąpiątką przed upływem okresu 3 lat?
  3. Nie tylko motocyklami o pojemności 125 cm3 i samochodami możesz jeździć w ramach kategorii B – ustawodawca rozszerzył w 2018 roku przepisy o kolejne typy pojazdów.

Przeczytaj koniecznie o I Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej:

I Ogólnopolska Akcja Uświadamiająca – wsiadajcie na motorki i korzystajcie z dobroci prawa jazdy kategorii B

Jakimi motocyklami można jeździć posiadając kategorię B?

Kategoria B upoważnia nas do kierowania jednośladami o pojemności do 125 cm3 i chociaż w dużym stopniu jest to prawda to należy jednak znać pełny zapis tego przepisu, w którym znajdziemy również informację, że moc silnika nie może przekraczać 11 kW, czyli 15 KM. Kolejnym ważnym parametrem jest również stosunek mocy do masy, który wynosi 0,1 kW/kg i tym samym znacznie ogranicza nam możliwość jazdy wieloma modelami. W myśl przepisów wprowadzonych w 2014 roku, aby kierować takimi motocyklami zgodnie z prawem należy ukończyć wiek co najmniej 21 lat, a także posiadać co najmniej 3 lata doświadczenia za kierownicą samochodu. Ostatni wymóg jest niezbędny, aby kierowca nie musiał wykonywać dodatkowego kursu czy egzaminu, a na podstawie swojego dotychczasowego dokumentu mógł wsiąść za kierownicę jednośladu. Dodatkowo motocykl musi spełnić wymagania techniczne, które znajdują się w ustawie i są to:

  • Pojemność skokowa silnika nie może przekraczać 125 cm3,
  • moc generowana przez silnik nie może być wyższa niż 11 kW, czyli 15 Km, 
  • stosunek mocy do masy motocykla nie może być większy nić 0,1 kW/kg,
  • przy maksymalnej mocy wynoszącej 11 kW motocykl nie może ważyć mniej niż 110 kg.

Surowy mandat grozi kierowcy, który wsiądzie na motocykl przed upływem 3 lat posiadania kategorii B

Systematycznie pojawiające się zmiany w przepisach to nie tylko walka z piratami drogowymi, ale przede wszystkim próba poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Zmiany, które zapoczątkowane zostały w 2013 roku wykazały, że regulacje muszą zostać zaostrzone również w kwestii jazdy bez wymaganych uprawnień, do czego nowa możliwość niejako namawiała. Do 2022 roku kara za to wykroczenie wynosiła od 300 do 500 złotych, ale po aktualizacji taryfikatora kierujący jednośladem posiadający kategorię B mniej niż 3 lata traktowany jest tak, jakby uprawnień nie posiadał, za co ustawodawca przewidział mandat karny w wysokości 1500 zł. Ryzyko rośnie w przypadku popełniani wykroczenia drogowego, ponieważ policjant może sprawę skierować do sądu, a tam maksymalny mandat może wynieść 30 000 złotych.

Policjant zatrzymujący motocyklistę do kontroli.

To jednak nie koniec problemów, bo te piętrzą się w momencie nawet błahej kolizji drogowej lub bardziej poważnego wypadku. Brak wymaganych uprawnień sprawi, że ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania i dodatkowo może zażądać regresu, czyli zwrotu kosztów poniesionych na pokrycie szkód. W przypadku kontroli drogowej pamiętajcie, że kierujący nie posiadający kategorii B co najmniej 3 lata nie będzie mógł kontynuować jazdy – konieczne będzie przekazanie go osobie, która prawnie może może się nim poruszać lub zostanie on odholowany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Motocyklem i samochodem na kategorię B? Są jeszcze inne pojazdy, którymi możesz jeździć

Na mocy nowelizacja z 2018 roku posiadacze kategorii B dodatkowo poza jednośladami mogą także poruszać się motocyklami spełniającymi homologację L5e. Ten tajemniczy zapis oznacza trójkołowe jednoślady, tzw. trajki, o dowolnej pojemności silnika. W przypadku tego rodzaju pojazdu nie są ma wytycznych dotyczących maksymalnej mocy czy pojemności, co jest sporym zaskoczeniem. 

Wymagania dotyczące motocykli trójkołowych

W ustawie znajdziemy jednak zapis dotyczący wymagań technicznych, które pojazd musi spełnić, aby można było się nim poruszać w ramach kategorii B:

  • przynajmniej dwa z trzech kół muszą znajdować się w jednej osi, co w wielu przypadkach wyklucza motocykle z wózkiem bocznym,
  • odległość pomiędzy dwoma kołami, które znajdują się w jednej osi nie może być mniejsza niż 460 mm

W skład zmian z 2018 roku weszły nie tylko pojazdy dwu- oraz trzykołowe, ale także czterokołowce, które popularnie nazywane są quadami. Pojazdy te również dzielimy na dwie grupy – pierwsze z nich nazywane są lekkimi i w myśl przepisów ich prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 km/h, masa całkowita zaś – 350 kg. Pozostałe to pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 400 kg (przewóz osób) i 550 kg (przewóz rzeczy).

Najlepsze motocykle o pojemności 125 cm3 dla osób wysokich:

Motocykle 125cm3 dla wysokich na prawo jazdy kat. B i A1 – rozmiar ma znaczenie [RANKING TOP10]

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button